11 Mart 2014 Salı

DUNYA YURDUNDA YOLCU OLMAK  Selamun aleyküm sevgili dostlar bir önceki yazımda bundan sonra sadece yemek tariflerinin olmayacağın söylemiştim .Uzun bir aradan sonra tekrar yazmaya çalışmak gercekten çok zormus  bende sizlerle bu gün çok severek okuduğum bir derginin baş yazısını paylaşmak istiyorum çünkü bu yazıyı her okuyuşumda kendimden bir parça bişeyler buldum ve çok hoşuma gitti umarım sizde beğenirsiniz .

          DÜNYA YURDUNDA YOLCU OLMAK
  Önce Allah vardı; O'ndan evvel hiç bir şey yoktu.O gökleri ve yeri yarattı...( Buhari ,tevhid 22)
Insan  oğlu günesin  her gün aynı saate doğacagı var sayımı üzerine hareket eder; planlar yapar,yarın yine aynı saate işe gideceğine ,alışveriş yapacağına ,yemek yiyeceğine ,su içeceğine emindir.Halbuki o insan kendinden önce geçmiş 150 yılı düşünse yeryüzünde izinin dahi olmadığı gerçeğiyle yüzleşecektir.kendisinden sonra gelecek bir 150 yılı da düşünse ,kendisinden geriye bir şey kalmayacağını görecektir .Dünya hayatı geçicidir ,bu bizden önceki nesiller için de öyleydi bizim içinde öyle.Fakat insan oğlu hep kendisini önceki nesillerden daha farklı,daha iyi,daha bilgili ve daha ileride görürken ,ölümün onlara geldigi gibi kendisine gelmeyeceğini sanır.Halbuki Allah Teala Kur'an-ı Kerim'de "Biz onlardan önce,mal-mülk ve görünümü daha güzel nice nesilleri helâk ettik" ( Meryem 74). Buuyurarak bizden önceki nesillerin müşterek akibetini bize bildirmiştir.
 SALIHLERDEN OLMAK
Allah Teala'nın bir imtihan yeri olarak yarattığı dünya,kelime olarak "aşağıya doru yaklaşmak ,alçalmak "anlamına gelen bir kökten türemiştir ve aşağıda bulunan manasına gelmektir .Allah Teala  Kur'an- ı Kerim'de "Biz ,gerçekten insanı en güzel biçimde yarattık .Sonra onu , aşağıların  aşağısına indirdik.Ancak ,iman edip Salih ameller işleyenler başka.Onlar için devamlı bir mükafat vardır."(Tin,4-6) buyurmaktadır.
Yaratılmışların en şereflisi olarak ,ahsen- i takvim üzere yaratılmış insanoğlunun dünyadaki görevi yalnızca Allah 'a kul olmaktır. Bu şekilde insan Salih kullar zümresine ilhak olabilir.
TALEBIN NEDIR ?
Insanoğlu asırlar boyunca türlü ameller le ya Allah 'I'n ismini yüceltti yada O 'na asi oldu.Asi olanlar sadece bu dünyaya talip olanlar, dünyaya sahip olma hıtsıyla ahireti unuttular.Yaşama gayeleri sadece mülklerini çoğaltmak oldu.Halbuki Allah Teala Kur'an - ı Kerim 'de  " Çoklukla övünmek sizi ,kabirlere varıncaya kadar oyaladı"(Tekasür ,1-2 ); " Ey iman edenler! Mallarınızı ve evlâtlarınız sizi Allah 'ı zikretmekten alıkoymasın! Her kim bunu yaparsa ,işte onlar ziyana uğrayanların ta kendileridir! " ( Munafıkun ,9 ) buyuruyordu.
MEKANIN ŞEREFI MEKİNLEDİR
Yahya b.Muaz (k.s) son nefesini kutsi bir beldede vermek isteyen kardeşine demiştirki: " Hangi beldede olursan ol, insanların en iyisi sen ol.çünkü belde insanla izzet kazanır,insan beldeye izzet kazanmaz."( Feridüddin Atar, tezkiretü'l evliya) Dünya üzerinde yaşayan Salih kullarla Şeref bulan bir mekandır.Kendiliginden bir degeri yoktur.
Allah Teala yeryüzünü ve onda bulunan tüm nimetleri insanlar için yaratmıştır."O ,yer yüzünde olanların hepsini sizin için yaratan ,sonra göğe yönelip onları yedi gök halinde düzenleyendir. O herşeyi hakkıyla bilendir."(bakara ,29) Insanoğlunun bu nimetleri sırf Allah rızası için ahiret yurdunu kazanmaya sarf etmesi en güzelidir.
Insan böyle yaparsa dünya hayatında da ahirette de saadete erişir.Sadece  dünyalığı istemek ise kişiyi zarara uğratır . " Insanlardan,' Ey Rabbimiz! Bize ( vereceğini) bu dünyada ver ' diyenler vardır.Bunların ahirette bir nasibi yoktur. Onlardan,'Rabimiz! Bize dünyadada iyilik ver,ahirette de iyilik ver ve bizi ateş azabından koru' diyenler vardır.İşte onlara kazandıklarından bir nasip vardır. Allah , hesabı pek çabuk görendir." ( Bakara ,2002-202)
HÜVE'L-  BAKİ
Insan. Dünyaya imtihan için gönderildiğini ,bu dünyanın gelip geçici olduğunu bildigi halde kendisini dünya hayatının koşturmacasına kaptırıverir . Günlük uğraşları,yarına dair hesapları, ihtirasları ,dünyaya dair endişeleri  onu önce kendinden uzaklaştırır ,sonra kardeşine yabancılaştırır ,en kötüsünde dünyaya gönderiliş gayesini unutturarak onu  Yaratana'a gafil eder. Halbuki efendimiz'in (s.a.v) " Dünyada kimsesiz bir garip yahut bir yolcu gibi ol! " ( Buhari ,rikak ,3)  hadis- i şerifince hareket etmek bizi huzura götürecektir . Allah Teala dünyayı insanın kulluk imtihanını vereceği mekan olarak seçti. Ölünde mezar taşına yazılan "Hüve'l baki" ,dünyanın ahirete  aracı,söndü bir yol olduğunu her daim mümine hatırlatır. Bu yolda hüsrana yada huzura gitmek bizim tercihimizdir. Daima huzura gidenlerden olabilmek duasıyla......
                                                                                        M.SAKİ  EROL 
Umarım benim kadar sizlerde keyif almışsınızdır
not: kullanilan rsim http://mysubh.com/ dan alinmistir.

Hiç yorum yok: