16 Kasım 2016 Çarşamba

Karamelize kabak tatlısı


Selamun aleyküm 
Sonbahar hüzün mevsimidir derler kimileri de durgunluğun dinginliğin sembolüdür belkide birçoğumuz için böyledir. Aslında bana sorarsanız sonbahar dinlenmeye çekilmek için hazırlık zamanıdır ,yenilenme dirilme için üzerindeki yüklerini atma zamanıdır. Doğa en güzel haliyle bunu bize bildiriyor. İnsanoğlunun sabah kalkdıgındaki dinçliğiyle akşam yemegınden sonraki dinginliği nasıl aynı değilse doğada öyle benim gözümde. Her Canlının dinlenmeye dirilmeye ihtiyacı var . Son bahar da bunun en güzel örneği aslında . Renkler canlılığını ve parlaklığını kaybediyor tabiat cıvıl cıvıl renklerinden yavaş yavaş sıylırıp başka bir boyuta geçiyor yediklerimiz hatta yememiz gereken sebze ve meyveler bile kendiliğinden bize yol gösteriyor . Malesefki biz insanlar gelişen modern dünyayla beraber herşeyi her an elimizin altında olmasını istiyoruz ; sorsak şimdi onüç onbeş yaş arası gençlere sebze ve meyvelerin hangi mevsimlere ait olduklarını bile bilmezler neden çünki genç nesilin dünyası AVM alışverişimi Laz'ım git, sebze meyvemi Laz'ım git ,sinemamı git bir dostla iki satır muhabbetim git ,çocuğun canı sıkıldı oyun salonumu git  ve biz bu nesilden nasıl doğayı seven duyarlı insanlar olmasını bekliyoruz ?
Oysa bizim çocukluğumuz öylemiydi? Tamam imkanlar bukadar geniş değildi teknoloji ise üç beş kanallı televizyondan ibaretti ama çok mutluyduk Emin'im bir çok kişi o günleri hala benim gibi özlemle anıyordur. Eve erzak mı Laz'ım lütfen paza gidin giderkende çocugunuzuda alın yanınıza görsün çarşı pazardaki renklerin cümbüşünü insanlardaki samimiyeti alın ordan ihtiyacınızı . Çocukları parka götün düşsün kalksın kanasın dizi  korkmayın bişey olmaz oynarken unutur acısını velhasılkelam çocuğunuzu doğal yaşama alıştırınki ilerde konserve kutusu gibi bir hayatın içine sıkışıp kalmasın. Laftan lafa atlıyorum belki ama geçen akşam tv de bir yarışma programı izliyorum yarışmacının soruyu yorumlama şekline gülsemmi ağlasammı bilemedim hani yaşında çok da küçük değil ,elbette soruyu ve şıkları yazmayacağım ama yorum şuydu lahana toprağın altındaymı yoksa üstündemi yetişir ? 
Varın gerisini siz düşünün nediyeyim ben şimdi !
Doğanın eşsiz nimetlerinden bana göre sonbaharın pırlantası tatlılarda tek geçebileceğim tatlıdan böreğe yemeğe pastaya her alanda kullanılan şifa deposu .
Daldan dala konudan konuya atlama işimizde bittiyse tarife geçebiliriz. Bu arada unutmadan kabak toprağın üstünde yetişir 


Malzemeler 
1.5 kg kabak
750rg şeker 
1 su bardağı su
Süslemek için ceviz 

Hazırlanması
Kabaklar soyulup ayılanır iri parçalar halınde doğranır
İki subardagı şeker genişçe bir tencereye koyulup hafif ateşte kamelize edilir şeker rengini değiştirince kabaklar üzerine eklenir karamelize şeker kabaklara bulaşacak şekilde kabaca karıştırıp üzerine kalan şekeri dökülür bir Barak dakar su eklenir tencerenin kapağı kapatılır önce yükseksek ateşte ardından kısık ateşte kabaklar yumşayıncaya kadar pişirilir.
Her kabagın su salımı farlılık gösterdiğinden suyunuzu kontrollü bir şekilde eklemenizi tavsiye ederim.
Benden bu seferliklik bu kadar sağlıcakla kalın.

Hiç yorum yok: